A KÖNYV A "PANNON GYÖNGYSZEMEK" SOROZAT TAGJA.
Ez a kis könyvecske a Vasi Skanzennel, a vasi falvak életmódjának 18-20. századi történetét bemutató szabadtéri állandó kiállítással foglalkozik. Teljes körűen megismerteti az olvasót a vasi falvak két nagy településszerkezeti típusával, az utcás, soros elrendezésű és az Őrségre jellemző szeres településsel, de megmutatja a Szentgotthárd környéki szlovén települések – a szerektől eltérő – szórvány házcsoportjainak jellegzetességeit is.
Bemutatja a közösségi építményeket (templomok, kápolnák, haraglábak, útmenti szakrális emlékek, hidak, malmok, kovácsműhelyek, stb.), amelyek hangsúlyos, karakteres jegyei voltak falvainknak.
A skanzen épületeinek kiválasztásánál az is szempont volt, hogy a megye egyes tájegységeire jellemző falazatokat, tetőszerkezeteket, formákat és tetőfedő anyagokat is megismerhessék a látogatók.
A falusi élet lehető legteljesebb körű átéléséhez kiemelkedő jelentőségűek az épületekben elhelyezett berendezési, használati, dísz- és egyéb tárgyak, de a porták növény- és állatvilágának érzékeltetése sem marad el.