A Salvator-kápolna Csíksomlyó legrégebbi fennálló épülete, hosszú évszázadok óta a zarándoklatok célpontja, a terület spirituális szíve.
Szentélye kicsiny ablakainak különlegesen kiképzett rézsűrendszeréről Vécsey Gyula csíkszeredai mérnök vette észre az 1970-es években, hogy a napkelte-irányokat jelöli ki az évkör fontos napjain. Munkáját e könyv szerzője, Németh Zsolt, a fizika tudomány kandidátusa, a Kárpát-medence középkori templomainak avatott kutatója folytatta, aki csillagászati eszközök felhasználásával az első évezred második felére datálja a kápolna első fázisának készülését, egyes építészeti megoldásai alapján pedig arra következtet, hogy a maga korában szakrális tevékenységnek minősülő csillagászati megfigyelések célját szolgálta elsődlegesen. Ezek a pünkösdi napbanézésekben élnek tovább. A hely ereje és szentsége, bár átalakult, ma is töretlen.
A gazdagon illusztrált kötet megismerteti az olvasót Babba Mária alakjával és művelődéstörténeti-néprajzi „holdudvarával” is, amibe tökéletesen illeszkedik az általa uralt égitestek mozgását figyelő, hatalmas csillagászati és mérnöki tudásról tanúskodó fénytemplom. A könyvben foglalt eredmények ismét rávilágítanak arra, hogy középkori szent helyeink működésrendje nem értelmezhető a maga teljességében a bennük megjelenő fény járásának megismerése nélkül.